stronki

Click Me Click Me click me Click Me Click Me Click Me Click Me Click Me

16 lipca 2014

Tango na Letnim Salonie Muzycznym

„A może Tango…?”, to tytuł kolejnego koncertu w ramach XVII Letniego Salonu Muzycznego – Bażantarnia 2014, na który w niedzielę, 20 lipca o godz. 17 zaprasza Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Na scenie muszli koncertowej wystąpią: Laura Cubi Villena - śpiew, Adam Wendt – saksofon, Paweł Zagańczyk – bandoneon, akordeon. W programie: tanga argentyńskie, kompozycje Adama Wendta oraz standardy jazzowe. Wstęp wolny.

Laura Cubi Villena po raz pierwszy na polskim rynku, zakochana bez granic w Polsce, hiszpańska kompozytorka i wokalistka. Jej fascynujący, głęboki głos, klasyczne wykształcenie pianistyczne i jej hiszpański temperament, to prawdziwa mieszanka wybuchowa pełna siły i dramatyzmu, szeptu
     i krzyku, bólu i radości, wyrażonych wokalem, który budzi emocje i rozpala czasami jeszcze nieuświadomione tęsknoty.
     Inspirowana szerokim wachlarzem muzycznym i tak różnorodnymi artystami jak Antonio Machin albo Frank Zappa, Mahavishnu Orchestra, Jimmy Hendrix czy Billie Holiday, zachowuje w swoich interpretacjach całe to bogactwo zjednoczone w bardzo indywidualnym i własnym stylu.
     Adam Wendt - saksofonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Po ukończeniu z wyróżnieniem Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu podjął studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, które ukończył również z wyróżnieniem, uzyskując tytuł magistra sztuki. Już w czasie studiów nawiązał współpracę z wieloma zespołami (m.in. Young Power) oraz grywał w czołowych orkiestrach rozrywkowo-jazzowych, takich jak Alex Band, Big Band Wiesława Pieregorólki oraz Kukla Band.
     Od momentu powstania zespołu Walk Away (1985) związał się z nim na stałe. Z zespołem tym zdobywał wiele głównych nagród i wyróżnień, z których warto wymienić laury na festiwalu Jazz Nad Odrą w 1986 roku, zdobycie "Klucza Do Kariery" na Pomorskiej Jesieni Jazzowej w 1987 roku; zdobycie nagrody Artystycznej Młodych im. St. Wyspiańskiego w 1988 roku; nagroda czasopisma Sztandar Młodych „Metronom '89”; udział w Festival of Leverkusen Jazz Competition '87 (Niemcy), Jazz Hilard '88 (Belgia), Jazzand Blues All-Star festivals w Sztokholmie, The Montmarte Jazz Club w Kopenhadze oraz Jac-Jazz Festival w Jakarcie (Indonezja). Od 1988 roku zespół Walk Away zajmuje I miejsce w ankietach „Jazz Top” czasopisma Jazz Forum (w kategoriach: zespół roku oraz zespół roku - jazz elektryczny). Z zespołem tym koncertował w kilkunastu krajach świata. W 1986 roku zdobył II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach oraz jako przedstawiciel Polski uczestniczył w międzynarodowym big bandzie West Berlin '88. W 1990 roku z zespołem Walk Away i Urszulą Dudziak otwierał Europejskie koncerty Milesa Davisa.
     Od wielu lat plasuje się w ścisłej czołówce polskich saksofonistów, co znajduje potwierdzenie m.in. w ankietach prestiżowego czasopisma Jazz Forum. Uczestniczył w nagraniu około 60 płyt nie tylko jako saksofonista, ale również kompozytor i aranżer. Jest zapraszany do udziału w nagraniach programów radiowych i telewizyjnych oraz w festiwalach. Jako solista i muzyk sesyjny współpracuje z polską czołówką jazzową oraz gwiazdami i zespołami muzyki pop.
     Nagrywał i koncertował z muzykami tej miary, co Randy Brecker, Mike Stern, Eric Marienthal (Chick Corea, GRP Big Band), Mino Cinelu (Weather Raport, Miles Davis), Frank Gambale (Chick Corea), David „Fuze” Fiuczynski (R.Brecker, R.S.Jackson, G.Russel), Dean Brown (Roberta Flack, David Sanborn), Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Nippy Noya oraz znakomitościami czarnego bluesa takimi jak Sidney „Guitar Crusher” Selby oraz Keith Dunn (mistrz harmonijki ustnej). Koncertował także z mistrzem candombe, bandeonistą Luisem di Matteo z Urugwaju.
     Jest pedagogiem Akademii Muzycznej im. S.Moniuszki w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa. Prowadzi również klasę saksofonu w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu.
     Paweł Zagańczyk - ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na  wydziale instrumentalnym, gdzie obecnie pełni funkcje asystenta w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka.
     Jako solista ma na koncie współpracę z instytucjami kulturalnymi na Litwie, Słowacji, Finlandii, Estonii, Niemczech, Szwecji i Szwajcarii. Jest wykładowcą warsztatów akordeonowych w Seili (Finlandia) oraz Wejherowie w zakresie improwizacji w muzyce współczesnej.
     Występował z orkiestrami Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, Orkiestrą Akademii Muzycznej w Gdańsku, Elbląską Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą Kameralną Progress pod batutą takich dyrygentów jak:  Michał Nesterowicz, Maja Metelska,  Jerzy Maksymiuk, Bohdan Jarmołowicz, Janusz Przybylski oraz Szymon Morus.
     Jest pomysłodawcą i od 2008 roku organizatorem cyklicznego projektu „Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej XX i XXI”.
     W 2011 roku Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej przyznała Pawłowi Zagańczykowi statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz ogłosiła go „Pomorską Nadzieją Artystyczną 2010”.
     Paweł Zagańczyk jest laureatem  ponad dwudziestu konkursów akordeonowych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Jest również stypendystą: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Funduszu Sztuka Młodych, Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska Dla Młodych Twórców, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
    
     Na kolejny koncert „Gershwin i nie tylko” zapraszamy 27 lipca br.
    
     Partnerzy: Związek Artystów Wykonawców STOART, Stowarzyszenie Muzyczne FORZA
     Patronat Medialny: Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, radio RMF Classic – współpraca redakcyjna
     Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Elbląg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz